Komşunun mülk üzerindeki izinleri: Hangi yasal düzenlemeler geçerlidir?

Komşunuzun ağaçları yaprak dökerse ve mülkünüzü onlarla kaplarsa baş belası olabilir. Komşunuzun bunu sizin için kaldırması mı gerekiyor?

Yaprakları tırmıklamak pek eğlenceli değil. Her ne kadar sıkıcı işleri sizin için kolaylaştıracak çok sayıda yöntem olsa da (bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz), sonbaharda bahçede yapılacak daha güzel şeyler de var. Mülkünüzdeki yaprak ve iğnelerin sizin ağaçlarınızdan değil, komşu bahçedeki ağaçlardan gelmesi daha da sinir bozucu olur. Çünkü o zaman aslında komşunuzun pisliğini temizlemiş olursunuz. Yoksa bunu kendisinin mi yapması gerekiyor?

Yaprakları temizlemeniz gerektiğinde

Çoğu durumda, komşu mülkteki ağaçlardan gelseler bile yaprakları kendiniz temizlemeniz gerekecektir. Ancak, komşunun masrafları karşılaması ve en azından size mali tazminat ödemesi gerektiği anlamına gelebilecek bazı istisnalar vardır (yaprak kirası olarak da bilinir, bkz. § 906 BGB).

Yaprakların temizlenmesi ve imha edilmesi için harcanan çaba makul olanı aşarsa, komşu sorumlu tutulabilir. Daha sonra, etkilenen kişiye düzenli olarak belirli bir miktar ödemek zorunda kalacak ve bu kişi bunu ya kendi işini ya da bir gümrükleme şirketinin hizmetlerini finanse etmek için kullanacak.

Hiçbir iddianız olmadığında

Yaprak dökülmesi çok azsa ve temizlik işi makul ölçüde yapılıyorsa, yaprak emekliliği veya komşunuzun yaprakları kendisinin toplaması hakkınız yoktur.

Üstelik komşu mülkteki ağaçların mülk sınırına çok yakın olması durumunda hak talebi sona eriyor, ancak bunu yıllardır bir sorun olarak görmediniz. Ağaçları dikerken veya taşındığınızda ağaçlar ile mülk sınırı arasındaki mesafenin çok az olduğundan şikayet etmiş olsaydınız, bunların kaldırılması gerekirdi (hariç kalma süresi). Sessizlik ise bir nevi rıza olarak görülüyor.

Çözüm

Çoğu durumda, komşu mülkünüzdeki ağaçların yapraklarını kendiniz temizlemeniz gerekecektir. Ancak gerekli temizlik işi makul sınırı aşarsa, komşunun size yaptığınız işin karşılığını maddi olarak tazmin etmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir